• > O-alergii.html
  • Dane Kontaktowe Aleja Kraśnicka 88/1
   20-718 Lublin
   Telefon: 81 527 8781
   Email: teresa.stelmasiak@wp.pl

   Rejestracja od 12.00 do 20.00
   Umów wizytę
 • O alergii

  O alergii

  Alergia jest zmienioną odczynowością człowieka na czynniki otaczającego go „świata”. Ten „świat” to powietrze, którym oddychamy, i w którym m.in. znajdujemy pyłki roślinne, składniki kurzu domowego jak roztocza, pleśnie i fragmenty naskórków zwierzęcych, to także różnorodne pokarmy i ich konserwanty, w końcu chemikalia, kosmetyki czy leki.

  Na te liczne i różnorodne czynniki większość ludzi nie reaguje chorobowo, dobrze je toleruje. Ale są wśród nas tacy, a jest ich już około 30% i liczba ta stale rośnie, którzy pod wpływem tych czynników chorują. Objawy chorobowe wynikają z ich NADWRAŻLIWOŚCI na te skądinąd zwyczajne, wszechobecne, otaczające nas substancje środowiska, w którym przyszło nam żyć.

  Wśród tych nadwrażliwych osób są przede wszystkim alergicy, ludzie, którzy mają wrodzoną skłonność do uczulania się. Ich liczba wszędzie w świecie rośnie z różnych przyczyn, głównie genetycznych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, ale też środowiskowych, jak np. zanieczyszczenia powietrza czy też związanych z rozwojem chemii, produkcją nowych leków czy kosmetyków.

  O osobach skłonnych do alergii mówimy, że są ATOPOWE. Wyróżnia ich spośród innych obecność w ustroju pewnych białek o charakterze przeciwciał, zwanych IMMUNOGLOBULINAMI E (IgE). Można je wykryć np. w skórze (alergiczne testy skórne), we krwi oraz płynach ustrojowych alergików. Białka te powstały w wyniku kontaktu osoby atopowej, skłonnej do alergii, z alergenem np. z pyłkami. Osoba taka nie wykazuje żadnych objawów chorobowych aż do momentu ponownego kontaktu z tym samym alergenem pyłkowym. Wówczas, w wyniku reakcji tego alergenu z obecnymi w jej ustroju, wcześniej wytworzonymi, niejako „gotowymi” przeciwciałami dochodzi do reakcji alergicznej i uwolnienia licznych substancji m.in. histaminy, które to substancje wywołują objawy chorobowe.

  Jeśli taka reakcja alergen-przeciwciało IgE zachodzi w skórze – pacjent ma wysypkę, jeśli w nosie – katar, kichanie i blokadę nosa, jeśli w oczach – zapalenie spojówek, a jeśli w oskrzelach – duszność astmatyczną. Niestety, często obserwujemy objawy równocześnie z paru narządów, np. z nosa i oczu.

   

  Alergolog – kiedy skorzystać z pomocy?

  Alergolog ma w dzisiejszych czasach duże możliwości zarówno zapobiegania objawom alergicznym, jak i ich leczenia. To leczenie polega na:

    1.  kontroli środowiska (np. stosowanie środków  przeciwko roztoczom)
    2.  stosowaniu odpowiednich leków lokalnie i ogólnie
    3.  ODCZULANIU

  I o ile niemal każdy lekarz może zalecić kontrolę środowiska, o tyle już tylko alergolog wybierze zestaw leków najlepszy dla konkretnego pacjenta, a specjalista z doświadczeniem w prowadzeniu odczulania dobierze odpowiednią szczepionkę i zastosuję ją zgodnie z metodami współczesnej immunoterapii. Tylko te zasady gwarantują skuteczność odczulania, odczulanie bowiem „jest sztuką i to sztuką niełatwą”, jak twierdził Bent Weeke, światowej sławy profesor alergologii (Rigshospitalet, Kopenhaga).

   

  Przychodnia alergologiczna – oferta:

  W moim gabinecie oferuję pomoc zarówno z zakresu diagnostyki, jak i leczenia chorób alergicznych. Pełna oferta usług świadczonych w przychodni alergologicznej zamieszczona jest na stronie internetowej.