• > O-alergii.html
  • Dane Kontaktowe Aleja Kraśnicka 88/1
   20-718 Lublin
   Telefon: 81 527 8781
   Email: teresa.stelmasiak@wp.pl

   Rejestracja od 12.00 do 20.00
   Umów wizytę
 • O alergii

  O alergii

  ALERGIA jest zmienioną odczynowością człowieka na czynniki otaczającego go „świata”. Ten” świat” to  powietrze, którym oddychamy, i w którym m.in. znajdujemy pyłki roślinne, składniki kurzu domowego, roztocza, pleśnie i fragmenty naskórków zwierzęcych, to także różnorodne pokarmy i ich konserwanty, w końcu chemikalia, kosmetyki czy leki.

   
  Na te liczne i różnorodne czynniki większość ludzi nie reaguje chorobowo, dobrze je toleruje. Ale są wśród nas tacy, a jest ich już około 30% i liczba ta stale  rośnie, którzy pod wpływem tych czynników  chorują. Objawy chorobowe wynikają z ich NADWRAŻLIWOŚCI  na te skądinąd zwyczajne, wszechobecne, otaczające nas substancje środowiska, w którym przyszło nam żyć.

   
  Wśród tych nadwrażliwych osób są przede wszystkim alergicy, ludzie, którzy mają wrodzoną skłonność do uczulania się. Ich liczba wszędzie w świecie rośnie z różnych przyczyn, głównie genetycznych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, ale też środowiskowych, jak np. zanieczyszczenia powietrza, czy też związanych z rozwojem chemii, produkcją nowych leków czy kosmetyków.


  O osobach skłonnych do alergii mówimy, że są ATOPOWE. Wyróżnia ich spośród innych obecność w ustroju pewnych białek o charakterze przeciwciał, zwanych IMMUNOGLOBULINAMI (IgE). Można je wykryć np. w skórze (testy skórne), oraz we krwi czy płynach ustrojowych alergików. Białka te powstały w wyniku kontaktu osoby atopowej, skłonnej do alergii, z alergenem np. z pyłkami.
  Osoba taka nie wykazuje żadnych objawów chorobowych aż do momentu ponownego kontaktu z tym samym alergenem pyłkowym. Wówczas, w  wyniku reakcji tego alergenu z obecnymi w jej ustroju, wcześniej wytworzonymi, niejako „gotowymi” przeciwciałami (reakcji alergicznej), dochodzi do uwolnienia licznych substancji  m.in. histaminy, które wywołują objawy chorobowe.
  Jeśli taka reakcja alergen-przeciwciało IgE zachodzi w skórze - pacjent ma wysypkę, jeśli w nosie - katar, kichanie i blokadę nosa, jeśli w oczach - zapalenie spojówek, a jeśli w oskrzelach - duszność astmatyczną. Niestety, często obserwujemy objawy równocześnie z paru narządów, np. z nosa i oczu.

   
  ALERGOLOG ma w dzisiejszych czasach duże możliwości zarówno zapobiegania objawom alergicznym, jak i ich leczenia. To leczenie polega na:

    1.  kontroli środowiska (np. stosowanie środków  przeciwko roztoczom)
    2.  stosowaniu odpowiednich leków lokalnie i ogólnie
    3.  ODCZULANIU

  I o ile niemal każdy lekarz może zalecić kontrolę środowiska, o tyle już tylko alergolog wybierze zestaw leków najlepszy dla konkretnego pacjenta, a specjalista z doświadczeniem w prowadzeniu odczulania dobierze odpowiednią szczepionkę i zastosuję ją zgodnie z metodami współczesnej immunoterapii. Tylko te zasady gwarantują skuteczność odczulania, odczulanie bowiem „jest sztuką i to sztuką niełatwą”, jak twierdził Bent Weeke, światowej sławy profesor alergologii (Rigshospitalet, Kopenhaga).

   

  W moim gabinecie oferuję pomoc zarówno z zakresu diagnostyki, jak i leczenia chorób alergicznych. Pełna oferta usług świadczonych w przychodni alergologicznej zamieszczona jest na stronie internetowej.